Prezentace

Prezentace MŠ formou prezentace

Naše mateřská škola je vesnického typu, umístěná v dolní části obce mimo hlavní komunikace. S její stavbou bylo započato v květnu 1979 v Akci „Z“. Slavnostně byla otevřena 14. září 1983 jako dvou třídní mateřská škola s kapacitou 60 dětí. K jejímu zateplení včetně výměny oken došlo v roce 2013.

 

Mateřská škola je rozdělena na tři části. V přízemí budovy se nachází prostorná, dobře vybavená kuchyň, šatny pro provozní zaměstnance, sklad potravin, ostatní sklady a kotelna pro vytápění plynem.

Ve dvou ostatních podlažích se nacházejí třídy MŠ, I. třída mladších dětí = Kulíšci, II. třída starších dětí = Zvídálci. Třídy jsou prostorné, rozdělené na pracovní a jídelní plochu, a hrací a odpočinkovou. Zařízení třídy tvoří stolky a židličky přizpůsobené věkovému složení dětí a velká magnetická tabule a různé herní či pracovní koutky: I. třída – dětská kuchyňka, kostkoviště, obchůdek, dopravní koutek, tvořivý koutek (kostky, míčky, divadélko, hlavolamy, větší stavebnice), dětská knihovna a koutek pro tematické vzdělávání.

II. třída – koutek pro bystré hlavy a hudební koutek, tělocvičný a dramatický koutek, dětská kuchyňka, tvořivý koutek výtvarný a experimentální koutek (mikroskop s napojením na PC, váhy, magnety, lupy, elektronické tužky), knihovna, polytechnický koutek (dětský pracovní ponk se svěrákem, pilkami, kladívky, hřebíky, lepidlem a dřevěným materiálem), stavebnicový koutek a též koutek pro tematické vzdělávání. Ve třídě je umístěn velký závěsný interaktivní dotykový tablet.

V obou třídách je klavír, který je hojně využíván při pohybových a hudebních aktivitách, v případě Zvídálků i dětmi.

Každá třída má své sociální zařízení přizpůsobené dětem dané věkové skupiny. V roce 2020 bylo rekonstruováno. Dále šatnu, kam byl v roce 2020 instalován sušák na mokrou obuv dětí. V neposlední řadě prostorný balkon, který bývá využíván při pohybových aktivitách (zejména ve třídě Zvídálků) ve všech ročních obdobích.

Okolo mateřské školy je veliká zahrada ohraničená umělým i přírodním zastřihávaným plotem z thújí. V jejím prostoru jsou dvě velká pískoviště krytá plachtou proti dešti i volně pobíhajícím zvířatům. Průlezka s houpačkami a skluzavkou, konstrukce s houpačkami, dvě pérové houpačky, dva dětské domečky, fotbalové branky, pracovní stolky a lavičky, plocha SmartSoft – silnice, zabudovaná dětská trampolína a skákací panák. V roce 2020 jsme v části zahrady vytvořili „Environmentální  koutek pro poznávání všemi smysly“, který je opticky oddělen přírodním plůtkem z vrbových proutků.  Vše je sladěno do přírodních barev a vyrobeno převážně z přírodních materiálů.

Zatím je celá zahrada zastíněná pouze většími stromy. V roce 2021 by se měl vybudovat altán, kam se budou moci děti uchýlit v případě méně příznivého počasí nebo před sluncem.                   I když je naše mateřská škola na vesnici, do lesů a luk to máme poněkud dál. Po navrácení pozemků do soukromého vlastnictví se pro nás uzavřely některé cestičky a proto musíme vše obcházet po místních komunikacích a silnicích, ale přesto na delší procházky vycházíme pravidelně a rádi, zvláště v podzimních a jarních měsících.

Naše mateřská škola nemá specifické zaměření, neboť je jediná v obci a tudíž chceme, aby vyhovovala co nejširší skupině spoluobčanů. Zaměřujeme se především na oblast zdraví, na pěstování pěkného a ohleduplného vztahu dětí k ostatním dětem, přírody a na zapojení dětí do života a událostí obce.