Vzdělávací program „Sovy a dravci“

Vzdělávací program „Sovy a dravci“ jsme nemohli vynechat. Vždyť sovu máme v celoročním podtématu. S živými exponáty přijel pan Michal Procházka. Domluvili jsme se, že se sejdeme na zahrádce. Naštěstí bylo dobré počasí bez deště a zimy. Děti si mohly prohlédnout  i pohladit) výra velkého, sovu pálenou, kalouse ušatého, orla kamčatského, poštolku lesní a kulíška nejmenšího.

Program byl moc hezký. Děkujeme.

Vzdělávací program „Lovecký pes“

Představit svého psa a povídat o jeho přípravě na zkoušky „Loveckého psa“i o tom, co potom lovecký pes dělá nám přišla paní Jana Nová. Se psí holčičkou Ariskou dětem předvedla, jak umí poslouchat povely, jak dokáže hledat, přinášet ulovenou kořist. Povídala i o dalších činnostech, pro které je speciálně vycvičená. Ariska je i záchranářský pes.  Obojí zvládá bravurně a získala již mnoho ocenění.

Děti se dozvěděly, jak se k pejskům chovat. Během povídání si skládaly puzzle, na kterých byla Ariska. Odvážné děti si mohly pejska pohladit a ti nejodvážnější dokonce podlézt. Ariska byla k dětem velmi vstřícná a trpělivá. Děkujeme 🙂

Jak Zvídálci pekli preclíky

V rámci tématu o podzimních polích děti s paní učitelkou Alicí pekly preclíky i chleba.

Podle fotografie se můžete přesvědčit, že se na celém procesu děti aktivně účastnily. Odměřovaly, sypaly, podávaly, válely, mazaly i posypávaly. Preclíčky nakonec upekla paní kuchařka Soňa a byly křupavé akorát. Chuť ale mohli všichni posoudit až doma, protože si ty svoje (opravdu, děti si je rovnaly do označených řádků) nesly děti domů v pytlíčku.

Též chleba si děti do pekárny připravovaly samy a zvědavě chodily nahlížet, jak roste. Před obědem byl chleba upečený a do odpolední svačiny chladl. Potom si na něm děti i rodiče mohli pochutnat. Byl moc dobrý.

 

Uspávání zahrádky

S napětím jsme do poslední chvíle sledovali vývoj počasí. Zahrádku jsme chtěli uspat co nejpozději. V polovině října jsme už riskovat nevydrželi a svolali rodiče s dětmi na zahrádku.

S úklidem zahrádky pomáhalo úctyhodných 36 párů šikovných rukou. Shrabali jsme a odvozili listí, zametli schody, ostříhali a uklidili růže a keře. Tatínek Míra Novák ořezal nepotřebné větvě. Tatínek Martin Dobiáš opravil vytrženou schránku na poštu a poté pomohl Mírovi. Tatínek Oldřich Rusín za přihlížení a asistence dětí vyrobil nádherný „Hmyzí domeček“, který potom při dalších pobytech venku  děti vystlaly větvičkami, šiškami a slámou. Tak snad se v něm bude broučkům hezky bydlet a spát.

Když bylo hotovo, společně jsme si opekli buřty. V závěru si všichni mohli posedět a zazpívat za hudebního doprovodu tatínka Davida Sitenského.

Bylo to velice příjemné odpoledne. Všem moc děkujeme za pomoc a milé setkání. Zahrádce přejeme PŘÍJEMNÝ ODPOČINEK. Tak na jaře 🙂